Македоника Литера

Осмомартовски пакет со големи романи

   Совршениот подарок за ДЕНОТ НА ЖЕНАТА СЕ КНИГИТЕ.
   Наш денешен пакет предлог за подарок за вашите најблиски е ПАКЕТОТ ОД ГОЛЕМИ РОМАНИ на „Maкедоника литера".
Пакетот од пет големи романи чини 1400 денари и бесплатна достава за истиот. Нарачка може да се направи на нашата е-адреса Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., или пак на нашата фејсбук страница со порака.
Романите се:
   „Теорија на чудноста" од Павла Хоракова. Топла мистична женска приказна за Ада, жената која ја пронаоѓа повторувачката теориа на чудноста.


   „Aнастасија" од Далибор Шимпрага. Роман со неколку паралелни приказни, едната директно поврзана со Македонија, а во другите секогаш се наѕира темата Македонија...
  „Teмно, речиси ноќ' oд Јоана Батор .„Темно, речиси ноќ“ е роман исполнет со мрачни делови, но исполнет и со магија – во него се појавуваат два сосема спротивни магични ентитета. Овој роман е роман за злото, но и за доброто, за темнината и светлината, за постојаната борба меѓу нив.
   „Исезнување" од Петра Соукупова. Чешки бестселер, кој во 2010 година беше прогласен за книга на годината во Чешка, освојувајќи ја најпрестижната чешка награда „Магнезија литера“.
   „Констанца Ринг" од Амалија Скарм. Контрoверзен и експлицитен, романот им е посветен на сексот, неверството, бракот, правата на жената и моралната хипокризија.

 

Осмомартовски пакет романи за мајките

    Одличен избор на книги кои преку своите приказни го разгледуваат мајчинството од повеќе агли и аспекти. Секоја мајка е посебна и најдобра за своето дете. Во овие романи ќе прочитаме за различни мајки со еднакво голема љубов.
Пакетот содржи четири книг и чини 900 денари.
   Книгите во овој пакет се:
     Во романот Свежо обоено Јосип Млакиќ со едноставен но ефективен и култивиран стил, го опишува тешкиот и опасен пат по кој една мајка и нејзината шестгодишна ќерка, бегаат пеш од едно мало...

Осмомартовски пакет книги- драми

     За Денот на жените, 8 Март, подарете безвременски пакет од четири книги на големите драматурзи. Драмите на Хенрик Ибзен, Оскар Вајлд и Анжел Гимера зборуваат за жените, силните, нежните, добрите, посветените и бунтовните жени.


Пакетот чини 600 денари. Пишете ни на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. или пак порака на нашата фејсбук страница доколку сакате да е и ваш..
  Драмата „Низини“ (1896) е љубовно-социјална и трогателна приказна. Главниот лик е Марта, сиромашна селска девојка, млада...

Oсмомартовски пакет книги-„ Најновите"

   Нашите најнови издадени книги во кои жените се носечки елемент на приказната и главни хероини, ги содржи книгите „Teoрија на чудноста", „Звукот на формирањето на солта", „Броеница", „Гордиот Дабидеш" и „Aдам и Ева".
Пакетот чини 1200 денари. Доколку овие книги се ваш избор, пишете ни порака на нашата е-адреса Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. . ДОСТАВАТА Е БЕСПЛАТНА ДО ДОМА.
    Книгите кои се содржани во пакетот се:
Романот „Aдам и Ева" на...

Осмомартовски пакет книги-класици

   За љубителите на класиците, подготвивме и ПАКЕТ ОД КЛАСИЦИ, книги во кои жените се главните јунакињи.
Пакетот содржи пет книги, а неговата цена е 1300 денари, и истот може да се достави бесплатно до вашата адреса.
Книгите во овој пакет се:
  „Нејзинија" e утописки роман во кој е опишано изолирано општество во кое живеат исклучиво жени коишто се размножуваат преку партеногенеза (асексуална репродукција). Резултатот од ова е идеален општествен поредок: нема војни, нема конфликти, нема доминација...